Sadržaj
18. ožujka 2025 ― Vrijeme čitanja 5 min.

Igre i metode za podučavanje djece o novcu

Financijska pismenost treba biti temelj koji se gradi od najranije dobi. Djeca kroz igru usvajaju ključne koncepte o novcu, štednji i odgovornom trošenju, a upravo roditelji i odgojitelji imaju važnu ulogu u tom procesu.

Financijska pismenost nije samo vještina potrebna odraslima – već i temelj koji se gradi od najranije dobi. Djeca kroz igru usvajaju ključne koncepte o novcu, štednji i odgovornom trošenju, a upravo roditelji i odgojitelji imaju važnu ulogu u tom procesu. Kako bi se financijska pismenost učvrstila na zabavan način, donosimo nekoliko edukativnih igara i metoda koje mogu pomoći djeci da bolje razumiju kako novac funkcionira, a istovremeno i kako je osiguranje važan dio financijske sigurnosti.

Zašto su igre najbolji način učenja?

Igre su moćan alat za učenje jer angažiraju više dijelova mozga istovremeno – prefrontalni korteks, koji je odgovoran za donošenje odluka i planiranje, te hipokampus, koji igra ključnu ulogu u pamćenju. Kroz igru, djeca uče kroz iskustvo, a to im omogućava bolje razumijevanje i dugoročnu pohranu informacija. Također, igre pobuđuju emocije i motivaciju, što potiče aktivno sudjelovanje i brže usvajanje novih znanja. Kada djeca uče kroz igru, ne osjećaju pritisak i uče na intuitivan način, a ta znanja ostaju s njima kroz cijeli život.

Koje igre možemo približiti djeci?

1. Igra trgovine

Jedna od najjednostavnijih i najzabavnijih igara za učenje o novcu je igra trgovine. Djeca mogu glumiti kupce i prodavače, koristeći lažni novac ili prave sitne kovanice. Ova igra pomaže im razumjeti koncept vrijednosti, razmjenu i donošenje odluka o kupnji.

A osiguranje? Roditelji mogu objasniti kako u stvarnom životu, baš kao što kupujemo proizvode, kupujemo i sigurnost – primjerice, osiguranje koje štiti naše zdravlje, dom ili automobil.

2. Sustav džeparca

Davanje džeparca djeci uči ih kako rasporediti novac, kako štedjeti i kako planirati troškove. Može se primijeniti pravilo "50-30-20", gdje 50% novca ide za potrebe, 30% za želje, a 20% za štednju.

A osiguranje? Objasnite kako odrasli slično upravljaju svojim financijama te kako dio novca odlazi na osiguranje – kao oblik štednje i zaštite od nepredviđenih situacija.

3. Igra 'Planiranje budućnosti'

U ovoj igri djeca mogu osmisliti vlastiti budžet za određeni cilj, poput kupnje bicikla. Roditelji im mogu pomoći izračunati koliko moraju štedjeti i kako rasporediti sredstva.

A osiguranje? Možete objasniti da odrasli planiraju dugoročnu financijsku sigurnost kroz različite vrste osiguranja, poput životnog osiguranja koje pomaže obiteljima u budućnosti.

4. Lov na osiguranje

Ova igra može se igrati na način da djeca i roditelji zajedno istražuju koje su stvari u kućanstvu osigurane – automobil, kuća, zdravstveno osiguranje. Kroz diskusiju, djeca će naučiti kako osiguranje djeluje i zašto je važno.

5. Igra 'Neplanirani trošak'

U ovoj igri djeca izvlače kartice s različitim financijskim situacijama – neki su redovni troškovi (poput hrane), dok su drugi iznenadni (pokvarena perilica, bolest). Cilj je pokazati im kako neplanirani troškovi mogu utjecati na budžet.

A osiguranje? Roditelji mogu objasniti kako osiguranje pomaže u takvim situacijama, pokrivajući troškove koje bismo inače teško podnijeli.

 

Sustav džeparca

Kako djeci na jednostavan način objasniti osiguranje?

Djeci se osiguranje može objasniti pomoću primjera iz svakodnevnog života. Primjerice, možete im reći da je osiguranje poput kišobrana – ne koristimo ga svaki dan, ali kada padne kiša, drago nam je što ga imamo. Također, možete koristiti analogiju s kacigom – dok voze bicikl, kaciga ih štiti u slučaju pada, baš kao što osiguranje štiti od financijskih problema kada se dogode nepredviđene situacije.

Koja su osiguranja nužna, a koja je dobro imati?

  • Nužna osiguranja: Obavezno auto osiguranje (ako posjedujete vozilo), zdravstveno osiguranje koje pokriva osnovne medicinske troškove, te osiguranje imovine ako imate nekretninu.
  • Preporučena osiguranja: Životno osiguranje za financijsku sigurnost obitelji, dodatno zdravstveno osiguranje za pokrivanje većih medicinskih troškova, osiguranje od nezgode, te osiguranje putovanja ako često putujete.

Što bi bilo da nemamo osiguranje?

Ako nemamo osiguranje, svaka nepredviđena situacija može postati veliki financijski teret. Primjerice, ako se dogodi prometna nesreća, poplava u stanu ili ozbiljna bolest, bez osiguranja bi troškovi mogli biti ogromni i teško podnošljivi. Osiguranje omogućava da se takvi rizici smanje i da ne moramo brinuti o iznenadnim velikim troškovima.

 

Učimo djecu o novcu kako bi kasnije znala donositi mudre financijske odluke. 

Kroz igru i razgovor, mogu razumjeti kako novac nije samo sredstvo kupnje, već i način zaštite i planiranja budućnosti. Osiguranje je jedan od ključnih alata financijske sigurnosti – nešto što ne samo odrasli trebaju razumjeti, već i djeca, kako bi kroz život donosila informirane odluke.

Pružimo djeci temelje financijske pismenosti danas kako bi sutra znali kako osigurati svoju budućnost!

17. ožujka 2025 ― Vrijeme čitanja 5 min.
Svjetski tjedan novca: Kako kreirati osobni budžet

Postizanje financijske stabilnosti započinje dobrim planiranjem

 

Bilo da želite bolje upravljati troškovima, uštedjeti za važne ciljeve ili smanjiti dugove, budžet će vam pomoći da preuzmete kontrolu nad svojim financijama i donesete bolje odluke. Jer, kako kažu: "Male rupe mogu potopiti i najveći brod" – sitni, nesvjesni troškovi mogu napraviti veliki nered u kućnom proračunu.

Više
npr Car osiguranje, savjetnik za kupca, ...