Kako tjelesna aktivnost utječe na vaše zdravlje?

Zašto je tjelesna aktivnost dobra?
Da je rekreacija važna i dobra uče nas još u vrtiću pa opet, tako često, s vremenom zaboravimo to primjenjivati u praksi. Užurban život, puno obveza, stres i manjak vremena tek su neki od razloga zbog kojih ljudi danas zanemaruju rekreaciju. Stoga, valja ponoviti da redovita tjelesna aktivnost smanjuje stopu smrtnosti od niza kroničnih bolesti. I ne samo to, odlično prevenira nastanak brojnih štetnih stanja poput visokog krvnog tlaka, pretilosti, povišenog šećera u krvi, povišenog kolesterola, itd. Dodatno, tjelesna aktivnost potiče lučenje serotonina (hormona sreće) zbog čega je i manja vjerojatnost za pojavu različitih depresivnih raspoloženja.

Tjelesna aktivnost kao oblik "restarta"
Boravak i rekreacija na zraku pozitivno utječe na ljudsku psihu. Zahvaljujući redovitoj tjelesnoj aktivnosti, kod čovjeka dolazi do boljeg i uspješnjeg razvijanja samosvijesti i samopoštovanja.
Umjesto da stres, kao u mnogim prilikama, koristite kao izliku za nebavljenjem nekim oblikom rekreacije, imajte na umu da upravo tjelovježba pomaže u smanjenju stresa. Jednostavno, tjelovježbu je potrebno shvatiti kao oblik "restarta" zahvaljujući kojoj svi prezaposleni mogu postati smireniji, produktivniji, manje nervozni i manje izloženi stresu.
Osim toga, dokazano je da aktivnije osobe u poslovnom svijetu pokazuju veću naklonjenost timskom radu, ali i otvorenosti te socijalizaciji.
Koliko je tjelesne aktivnosti dovoljno
Za postizanje rezultata, što onih fizičkih što psihičkih, poželjno je baviti se nekom aktivnošću 30 minuta nekoliko puta tjedno. Dakle, nije nužno baviti se intenzivnom sportskom aktivnošću. Dovoljno je tek lagano trčanje, a za početak i šetanje. Pješačite na posao, smanjite korištenje automobila, biciklirajte. Zaista je mnogo načina na koji se može spojiti ugodno s korisnim.
Osim toga, preporučeno vrijeme bavljenja određenom tjelesnom aktivnošću ovisi i dobi osoba. Tako se, recimo, djeci i mladima (od 6 do 17 godina) preporučuje svakodnevna fizička aktivnost u trajanju do 60 minuta.

Odraslim osobama preporučuje se provođenje umjerene tjelesne aktivnosti barem pet dana u tjednu. U slučaju više intenzivnog treninga dovoljna su tri dana u tjednu po 20-ak minuta. Kada je riječ o populaciji u trećoj životnoj dobi, preporučeno je baviti se laganom tjelovježbom koja je u potpunosti prilagođena sposobnostima osobe, ali najviše zdravlju. Svakako je prije početka poželjno i savjetovati se s liječnikom.
No, bez obzira na dob, najvažnije je slušati vlastito tijelo. Tek tada je moguće u potpunosti osjetiti sve dobrobiti koji bilo koji oblik rekreacije donosi baš svima.