Na Svjetski dan Ozona sudjelujemo u pošumljavanju dronom!

Izgradnja ekološke osviještenosti te odgovornog poslovanja oduvijek je sastavni segment djelovanja GRAWE-a. Brojnim inicijativama u tome potičemo i naše zaposlenike, kako bi svojim odgovornim djelovanjem pružali primjer široj poslovnoj zajednici.
Postizanje kolektivne ekološke odgovornosti cilj je i novog društveno odgovornog poteza GRAWE-a. Kako bi osvijestili važnost očuvanja prirode, odlučili smo se pridružiti hrvatskom projektu O2. Njegova uloga je poticanje osobne ekološke aktivnosti i osvještavanje potrebe zaštite šuma kroz društveno potaknutu sadnju stabala tj. šuma.
Zajedno s inicijatorom projekta tvrtkom Magic Forest d.o.o., na Svjetski dan Ozona 16. rujna, sudjelovat ćemo u automatiziranom pošumljavanju Grubišnog Polja pomoću bespilotnih letjelica tj. dronova, koji će na planirano područje ispustiti pažljivo pripremljene sjemenske bombice. Inicijativu je podržao i gradonačelnik Grubišnog Polja Zlatko Mađeruh, koji je sa svojim timom ustupio odgovarajuću lokaciju pošumljavanja.

Inicijativi pošumljavanja pridružit će se i učenici Osnovne škole Ivana Nepomuka Jemeršića iz Grubišnog Polja, koji će kroz izradu sjemenskih bombica i na praktičan način saznati više o važnosti očuvanja prirode.
Ako epidemiološki uvjeti u vrijeme pošumljavanja Grubišnog Polja budu povoljni, uputit ćemo pozivnicu zaposlenicima iz okolnih mjesta bliže Grubišnom polju kako bi pomogli u izradi seed bombica (njih čak 5.000!!) Nadamo se takvom scenariju i prilici u kojoj će nam se u ponosnom volontiranju pridružiti svi koji budu u mogućnosti izdvojiti vrijeme.
ZAŠTO JE VAŽNO ČUVATI ŠUME?
- Stabla procesom fotosinteze pohranjuju CO2 i proizvode kisik
- Smanjuje se emisija stakleničkih plinova
- Jedno stablo kroz svoj životni vijek apsorbira prosječno jednu tonu CO2
- Jedan hektar šume godišnje može fiksirati do 2,5 tone CO2
- Jedan hektar zdravog ekosustava (sva flora i fauna) može sadržavati i do 200 tona CO2
PREDNOSTI POŠUMLJAVANJA DRONOVIMA I SEED BOMBSIMA?
- Lakši pristup dostupnim područjima
- Automatizirano i jasno programirano ispuštanje sjemena
- Korištenje posebno pripremljenog miksa sjemena autohtonih biljaka
- Cjelovito pošumljavanje i obnova ekosustava

Startup projekt O2 pokrenuli su zaljubljenici u prirodu i ekologiju dr. sc. Dušan Jelić, Goran Ladišić i Martina Šimunković, u želji zaustavljanja negativnih trendova uništavanja šuma te ispuštanja stakleničkih plinova. Vođeni tom idejom, osmislili su prirodna i ekološka rješenja za uzgoj mladica drveta i pošumljavanje koja će reducirati pretjeranu emisiju ugljikovog dioksida (CO2), odnosno stakleničkih plinova odgovornih za klimatske promjene.
U akciji pošumljavanja Grubišnog Polja koristit će se proizvod Seed Bombs. Radi se o samoklijajućim paketićima sjemena drveta koji se automatski izbacuju iz zraka pomoću dronova, u cilju efikasnijeg pošumljavanja teško dostupnih opožarenih, posječenih ili degradiranih područja. Samoklijajući paketići sastoje se od smjese gline, pijeska i prirodnog supstrata, a sjeme je isključivo od autohtonih vrsta drveća, specifičnih za područje koje se pošumljava.
Važno je naglasiti kako se u sjemenskim bombicama Seed Bombsa, uz primarno sjeme stabla, nalaze i sjemenke pratećih vrsta biljaka. Naime, za uspješno pošumljavanje nije dovoljno zasaditi određeni broj velikih stabala. Takav princip dovodi do razvoja isključivo kulture tog stabla, a ne razvoja zdravog šumskog staništa (ekosustava). Nadalje, velika se količina CO2 osim u stablima apsorbira i u ostalim dijelovima zdravog ekosustava (u tlu, travi, grmlju i u drugim živim bićima). Prema tome, uspješnost pošumljavanja definiramo prema broju m2 obnovljenog ekosistema, a ne jednog stabla.
